Nasıl Erdemli Olunur? Bir Zenci Adam, Bir Kadın ve Bir Uçağın İnsanlıkla İmtihanı

Bu yazı yayın hayatına yeni başlayan erdemlihayat.com için kaleme alınmıştır, yayın hayatlarında başarılar dilerim

İnsan olmanın bir şartıdır sürekli, iç içe imtihanlardan geçiyor olmak. Erdemli olmak bir özellik, DNA bazlı kalıtsal bir yöneliş değildir. Erdem sokakta attığınız tüm doğru adımların toplamıdır, ve sadece “yanlış adımlar atmamışsanız” erdemlisinizdir.

Her karşılaştığınız kişi, her söylediğiniz söz, verdiğiniz her karar, yol ayrımlarında her seçtiğiniz yol sizi belirler, sizi siz yapan değerlerinizdir ve değerleriniz ne kadar ediyorsa siz de o kadardan sayılırsınız.

Yani bir arkadaşınızla karşılaştınız ve ona kızgınsınız,  bir çalışanınız bir hata yaptı ve ona dersini vermek üzeresiniz, anneniz sizi bir dostunuzun yanında mahcup etti ve dostunuz gidene kadar zor sabrettiniz. Ve beklediğiniz an geldi , patlama anınız. İşte o anda önünüzde iki kablo var, biri kırmızı, biri mavi. Ve şanslısınız ki her ne kadar öfkeniz o anda tüm bedeninize hükmediyor olsa da hangi kablonun doğru olduğunu biliyorsunuz. Her ne kadar biliyor olsanız da öyle zordur ki o an doğru olanı yapmak, ama işte hüner de tam olarak buradadır. Doğru kabloyu kesersiniz, ve sonra diğer iki kablodan doğrusunu, ve sonra bir diğerini..

Erdemli olmak işte tam da buradadır. Her adımını doğru yapmaktır, doğru yere varmanın esas sihri.

İşte size bir kırmızı bir de mavi kablo hikayesi. Bir hostes olun şimdi bir an için, ya da bir pilot. Doğru kabloyu kesin bakalım;

Bu olay 14 Ekim 1998 de kıtalar arası bir uçuş esnasında gerçekleşmiştir.

“Bir kadın, uçakta zenci bir adamın yanında oturuyordu. Durumdan rahatsızlığını belli edercesine, hostesten başka bir yer bulmasını istedi, zira öylesine antipatik birinin yanında oturamazdı. Hostes, tüm uçağın dolu olduğunu fakat birinci sınıfta yer olup olmadına bakacağını söyledi.

Diğer yolcular şaşkınlık ve tiksintiyle olayı izliyorlardı, bu kadının sadece terbiyesizliğine değil, bir de birinci sınıfta yolculuğu devam edeceğine şahit oluyorlardı. Zavallı adamcağız çok kötü bir durumda olmasına rağmen cevap vermemeyi tercih etti. Bu yüksek tansiyondaki durumda kadın, birinci sınıfta ve o adamdan uzak uçabileceğinden tatmin olmuş, hostesin dönmesini bekliyordu.Birkaç dakika sonra geri gelen hostes, kadına:

“Çok özür dilerim geciktim.Birinci sınıfta bir yer buldum… Bu yeri bulmak biraz zamanımı aldı, sonra yer değişikliği için pilottan izin almam gerekiyordu. ‘Hiç kimse sorun yaratan bir diğerinin yanında oturmak mecburiyetinde tutulamaz’ dedi ve bu izni verdi.”

Diğer yolcular kulaklarına inanamıyorlardı, bu esnada kadın da bir zafer kazanmış gibi yerinden kalkmaya hazırlandı. Aynı anda hostes, oturmakta olan zenciye dönerek:

 

“Beyefendi, sizi uçağın birinci sınıfındaki yeni yerinize götürmem için beni takip eder misiniz lütfen? Seyahat firmamız adına kaptan pilotumuz sizden böyle nahoş bir olay yaratan kimsenin yanında oturmak mecburiyetinde bırakıldığınız için çok özür diliyor.”

Tüm yolcular hep birlikte, bu olayı iyi bir biçimde sonuçlandıran uçak personelini alkışlayarak tebrik ettiler.O yıl, kaptan pilot ve hostes uçaktaki davranışlarından dolayı ödüllendirildiler. Aşağıdaki mesaj, tüm ofislere personelin görebileceği bir biçimde iletildi:

 

“İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutabilirler. İnsanlar onlara ne yaptığınızı da unutabilirler. Ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar”

 

Bu yazı yayın hayatına yeni başlayan erdemlihayat.com için kaleme alınmıştır, yayın hayatlarında başarılar dilerim


 

 

Benzer Yazılar

Yazar: Ömer Ekinci

Yenişimci , Konuşmacı, Yazar, 2009 Yılın Genç Girişimcisi. Türk gençliğinin manevi ağabeyi Desnet Bilişim Grubu Kurucusu. Dünyada iz bırakmak için var.p1p2p3p4p5

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it